Hakkımızda


Akşehir’in tarihi Arasta Çarşısı’nda ayakkabıcılardan yukarı çıkıldığında sağ tarafta bir dükkânın camında yazılanlar hemen dikkat çeker.“Helvacı Nemci” ve “Dede Taci den, Torun Taci ye” masalar etrafında minik tabureler ve yemek yenilen küçük bir yer gibi ilk önce insanın gözünde yaşayan bu tarihi mekân.
 
İçeriye girildiğinde insanın genzine gelen koku; bu günü dünü on yıl öncesini, elli yıl öncesini anımsatır.
 
Duvarlarda neredeyse gelen herkesin fotoğrafları asılıdır. Bu resimler arasında birçok ünlü ve bürokratın resimlerini de görmek mümkün. Hatta bazıları sadece bir Pazar kahvaltısı için gelebilecek kadar içinde hisseder Helvacı Necmi’ nin dükkânını. 

İçerideki Atmosfer ve bozulmamış tarihi doku tamamen insanı içine çekerken geçmişten bu güne bozulmadan gelebilmenin haklı asaletini yaşamakta, diğer yandan da çağı yakalamayı kendine görev edinerek Üretilen her şeyi Türk Gıda Kodeksi’ne uygun ve Üretim İzin Belgesi ile üretip kaliteden ve doğallıktan ödün vermemekdetir.
 
İşyerinin kurucusu olan Mehmet Çavuş delikanlılık çağında Aydın’a Gider ve Helvacılık öğrenir. Daha sonra Akşehir’e gelir, 1883 yılında Helvacılık yapmaya başlayarak bugün bir kültür mirası olarak hala yaşamaya devam eden dükkânı açar.
 
Yıllar sonra oğlu Şaban Akkuş’ta babasının yanında mesleği öğrenir ve devam ettirmeye başlar. Mehmet Çavuş vefat ettikten sonra kuşaktan geçmesi geleneksel hale gelen dükkana Şaban Usta’nın oğlu olan üçüncü kuşak temsilcisi Tacettin Akkuş veya namı değer Helvacı Topal Taci dahil olur. Helvacı Topal Taci misyonun en renkli ve hareketli temsilcisidir. Ustalığı yanı sıra Fenerbahçe ye olan büyük aşk, politikaya olan sevgisi,hoşsohbeti ölümünün üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala konuşulmaktadır.Bütün bu özellikleri burayı bir söyleşi merkezi haline getirmenin temellerini atmıştır.Bu gün bile yaşayan arkadaşları dükkana geldiği zaman ondan bir mirasmışçasına daha bir hürmetle edilip ağırlanır.
 
Helvacı Topal Taci’ de oğlu Necmi’ yi yetiştirir kendinden sonra devam etsin diye. Helvacı Topal Taci’ nin yani oradaki esnafın tabiri ile Arasta’nın Çınarı’nın vefatından sonra onun başlattığı misyon Nemci Usta devraldıktan sonra doruk noktaya ulaşmıştır.
 
Bugün artık ürün çeşitliliği ve kalitesi son derece artmış hizmet anlayışı ile şehirde birçok yere ilhan kaynağı olmuştur.Ama helva ustalığının sırrı yıllardır bu ailenin dışına çıkmamıştır.Bu konuda oldukça titiz davranmakta olup yılların gururu, alınlarının teri yüzlerinden okunmaktadır.